hosting / domain

bilgisayar dersleri

webdizayn

web tasarım

Domain


ULUSLARARASI DOMAİN TESCİLİ : ICAAN Tarafında Yapılmaktadır.

.com domain ismi (www.firmaismi.com) - (tescil için belge istenmemektedir)
.net domain ismi (www.firmaismi.net) - (tescil için belge istenmemektedir)
.org domain ismi (www.firmaismi.org) - (tescil için belge istenmemektedir)
.co.uk domain ismi (www.firmaismi.co.uk) - (tescil için belge istenmemektedir)
.org.uk domain ismi (www.firmaismi.org.uk) - (tescil için belge istenmemektedir)
.ca domain ismi (www.firmaismi.ca) - (tescil için belge istenmektedir)
.name domain ismi (www.isim.soyadi.name) - (tescil için belge istenmemektedir)
.biz domain ismi (www.firmaismi.biz) - (tescil için belge istenmemektedir)
.info domain ismi (www.firmaismi.info) - (tescil için belge istenmemektedir)
.tv domain ismi (www.firmaismi.info) - (tescil için belge istenmemektedir)
.us domain ismi (www.firmaismi.us) - (tescil için belge istenmemektedir)

YERLİ DOMAİN TESCİLİ : ODTÜ Tarafından Yapılmaktadır.

www. firmaismi.com.tr - (firmalar içindir, ticaret sicil belgesi isteniyor)
www. firmaismi.net.tr - (İnternet içindir, ticaret sicil belgesi gereklidir)
www. herhangibirisim.gen.tr - (genel kullanım içindir, belge istenmemektedir)
www. isminiz.nom.tr - (kişisel kullanım içindir, belge istenmemektedir)
www. dernekismi.org.tr - (vakıf, dernek,partiler içindir, belge isteniyor)
www. devletkuruluşu.gov.tr - (devlet kuruluşları içindir, belge istenmektedir)
www. üniversiteismi.edu.tr - (üniversiteler içindir, belge istenmektedir)
www. okulismi.k12.tr - (okullar içindir, belge istenmektedir)

Domain Kontrolü : Almak İstediğiniz Domain'in Adını İletişim Formumuza Yazarak Bize Bildirdiğiniz Takdirde Domain'in uygun olup olmadığı denetlenecek ve 12 Saat İçerisinde Tarafınıza Bu Konuda Bilgi Verilecektir…

Yıllık Domain Yenilemeleri : Domainlerinizin yıllık kayıt yenileme ve takip işlemleri Tianno Web Tasarım tafarından yapılır.

Domain Tescil ve Aktivasyon : Alan adı tescil işlemi genelde bir gün sürmektedir. Tescil işlemi alan adının uzantısına bağlı olarak farklı kurumlar tarafından yapılmaktadır.

Örneğin sonu .tr ile biten alan adları ülkemizde ODTÜ tarafından tescil edilmektedir. ODTÜ haricindeki diğer kurumlar alan adlarını otomatik olarak anında tescil eder. Bir alan adı tescil edildiği anda aktif olmaz. Alan adının aktif olması için kök veritabanlarının günlük yenilenme işleminin gerçekleşmesi gerekir.

Bu işlem yine uzantıya göre günün belirli saatlerinde yapılmaktadır. Genel olarak bilmeniz gereken, bir alan adı tescil edildikten 8-48 saat sonra aktif hale gelecektir.

Domain Transfer ve DNS Değişikliği : Alan adı tescil işlemi genelde bir gün sürmektedir. Tescil işlemi alan adının uzantısına bağlı olarak farklı kurumlar tarafından yapılmaktadır.

Örneğin sonu .tr ile biten alan adları ülkemizde ODTÜ tarafından tescil edilmektedir. ODTÜ haricindeki diğer kurumlar alan adlarını otomatik olarak anında tescil eder. Bir alan adı tescil edildiği anda aktif olmaz. Alan adının aktif olması için kök veritabanlarının günlük yenilenme işleminin gerçekleşmesi gerekir.

Bu işlem yine uzantıya göre günün belirli saatlerinde yapılmaktadır. Genel olarak bilmeniz gereken, bir alan adı tescil edildikten 8-48 saat sonra aktif hale gelecektir.

Domain Yönlendirme : Domain isminizi diğer herhangi bir web sitesine veya URL adresine yönlendirebilirsiniz. Bu sayede birkaç domaini ana sitenizin adresine yönlendirerek arama motorlarında bulunma şansınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz. Bu da sitenize olan ziyaretçi sayısını ve sonuçta iş hacminizi ve satışınızı artıracaktır.

Ana domain isminiz firma ismi şeklinde olabilir, ancak ilave domain isimlerinizi arama motorlarının kullandığı anahtar kelimelerden keyword'lerden seçmenizde büyük fayda vardır. Ayrıca ana sitenizin ismi .com.tr ise, .com ekli domain smini de almanızda fayda vardır. Örneğin http://www.google.com.tr/ isminde bir siteniz varsa http://www.google.com/ domain isminizi de bu adrese kolayca yönlendirebilirsiniz.

Domain yönlendirme için şu andaki hosting firmanızın bir işlem yapmasına gerek yoktur. Bütün yönlendirme işlemleri tarafımızdan yapılacak ve size domain şifreniz gönderilecektir. Yönlendirilen domain isminize gelen emailleri de asıl email adresinize otomatik olarak ve ücretsiz forward (iletiyoruz) yapıyoruz.

Domain Yenileme : "www.firmaismi.com" adresinde esas alan adı "ornekisim.com" olan bölümdür. Baş tarafta bulunan www, ftp, mail gibi bölümler alt alan adlarıdır. Tescil edilecek bölüm esas alan adı olan "ornekisim.com" dur. Alt alan adları ile ilgili düzenlemeler, tescilden sonra o alan adına ait isim sunucularda (DNS server) yapılmaktadır. Alan adının son bölümünde bulunan .com, .net, .com.tr gibi bölüm ise TLD (Top Level Domain) yani üst seviye alan adı olarak adlandırılır. Bu bölüm ülkelere göre değişkenlik gösterir.

Domain Transferi : Daha öncede kayıt edilmiş bir alan adı bir başka Hosting şirketinin sunucularına transfer edilecekse, bu alan adına ait DNS bilgilerinin değiştirilmesi gerekir. Bu değişikliğin yapılması yine alan adının tescil edildiği kuruma göre değişkenlik gösterir. Örneğin Network Solutions'dan alınan bir alan adının DNS bilgilerinin güncellenmesi için ilk önce sitelerinden gerekli form doldurulmalı, daha sonra yönetici e-mail adresine gelen e-maile onay verilmelidir. Veya alan adıyla ilgili kullanıcı bilgileri kullanılarak web tabanlı olarak bu işlem gerçekleştirilebilir. (örn. register.com, domaintescil.com).ODTÜ 'de ise transfer işlemi faks ile yapılmaktadır. Transfer işlemi ve yeni bilgilerin aktif olması için geçen süre yine 8-48 saat arasındadır.

.tr Uzantılı Domain Kaydı : .tr Uzantılı Domain Alabilmek İçin Gerekli Belgeler :

- Ticaret odasından alınmış olan "Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi", "Oda Sicil Kayıt Sureti", Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret unvanı ilanı
- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan alınmış olan "Sicil Tasdiknamesi"
- İlaç isimleri için, "Yabancı Tıbbi Müstahzarlar Ruhsatnamesi"
- Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış "Marka Tescil Belgesi"
- Otel ve tatil köyleri için, Turizm Bakanlığı'ndan alınmış "Turizm İşletmesi Belgesi"
- Seyahat acenteleri için, Turizm Bakanlığı'ndan alınmış "Seyahat Acentesi İşletme Belgesi"
- Dershaneler için, Milli Eğitim Bakanlığı "Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesi"
- Dergi ve gazeteler için"derginin/gazetenin aslı" ve "Mevkute Beyannamesi Alındı Belgesi"
- Televizyon programları için, Kültür Bakanlığı'ndan alınmış "Televizyon Gösterim Belgesi"
- İrtibat büroları için, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nden alınmış "İrtibat Bürosu Açılım Belgesi"
- Özel hastaneler için, Sağlık Bakanlığı'ndan alınmış "Özel Hastane Açılıs ve Mesul Müdürlük Ruhsatı"
- Film adları için, Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nden alınmış izin belgesi
- Radyo ve televizyonlar için, RTÜK ve/veya Telekomünikasyon Kurumu'ndan alınmış frekans tahsisini bildiren resmi yazılar.

.tr Uzantılı Domain Transferi : Sonu com.tr , org.tr , gov.tr , k12.tr , edu.tr ile biten domaine sahip domainler başka bir sunucuya transfer etmek için ekteki belgenin antetli kağıda yazılarak ODTÜ'ne faksla gönderilmesi gerekmektedir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’na ANKARA

Şirketimize ait firmaismi.com.tr alan adında değişiklik yapılması gerekmektedir. Söz konusu değişikliklerin yapılması için, Tianno Web Tasarim, şirketimiz adına yetkili tayin edilmiştir.

Bilgilerinize rica ederiz.