hosting / domain

bilgisayar dersleri

webdizayn

web tasarım

Frontpage Dersleri


Merhaba bu derste FrontPage'e giriş ve temel özelliklerini anlatacağım. Öncelikle bilgisayarınızda FrontPage programının yüklü olması gerekmektedir. Başlat ==> Programlar ==> FrontPage yolunu izleyerek FrontPage'i açabilirsiniz. FrontPage programı 10 ayrı menüden oluşmaktadır.

Dosya : Çalışmakta olduğunuz projeyi daha sonra açmak üzere buradan kaydedebilirsiniz veya daha önce kaydettiğiniz sayfayı açabilirsiniz ayrıca tarayıcıda önizleme yani web sayfanızı yayınlayınca nasıl çıkacağını burdan görebilirsiniz.

Düzen : Geri al komutu ile yanlış bir şey yapınca eski halinize dönebilirsiniz. Yineleme komutu ile de  tam tersi geri aldığınız bir şeyi tekrar eski haline döndürebilirsiniz. Tümünü seç komutu ile sayfanızdaki bütün yazıları seçebilirsiniz. Bul komutu ile yazılarınızda geçen kelimeleri hızlı bir şekilde arayabilirsiniz.

Görünüm : Bu menüden sitenizin sayfa haritanızı görebilirsiniz yeni başlayanların pek işine yaramaz.

Ekle : Bu menü çok işimize yarayacak. Buradan sitemize resim, iframe (satır içi çerçeve), metin kutusu, buton gibi bir çok şey ekleyebiliriz.

Biçim: Yazı Tipleri bölümünden seçtiğiniz yazının rengini yazı tipini değiştirebilirsiniz. Paragraf kısmından seçtiğiniz paragrafın aralıklarını ayarlayabilirsiniz. Pozisyon bölümünden seçtiğiniz resmin pozisyonunu değiştirebilirsiniz. Stil sayfa bağlantıları bölümünden css (cascading style sheet) dosyalarınızı ekleyebilirsiniz.

Araçlar : Yazım kılavuzu bölümünden yazdığınız yazılarda dilbilgisi hatası var mı diye bakabilirsiniz. Seçenekler bölümünden Frontpage ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Tablo : Sitemize bir resim veya yazı eklerken mümkünse tablo içinde eklememiz gerekir çünkü değişik ekran çözünürlüğünde veya başka bir tarayıcı ile gelen birinin ekranında yazılar ve resimler kayabilir.

Çerçeveler : Çerçeve kullanarak bir sayfa içinde 2 veya daha fazla sayfa gösterebiliriz. Buradan çerçeve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.

Pencere : Aynı anda iki tane web sayfası açık ise buradan birbirleri arasında geçiş yapabiliriz.

Yardım : Bu menüden Office yardımcısına istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.