hosting / domain

bilgisayar dersleri

webdizayn

web tasarım

Temel Öneriler


Bu kısımda her koşulda akılda tutulması faydalı olacak temel öneriler verilmektedir.

İşletim Sistemi : İşletim sisteminizin yükleme disket / cd / dvdlerini ve LİSANS NUMARASINI mutlaka koruyunuz. Mümkün olan hallerde bu disklerin kopyalarını aliniz. Bir bilgisayarda yüklüyken diğer bir bilgisayara da yüklemediğiniz ve kendi yedekleme amacınızla koruduğunuz sürece, bu kopyalar yasadışı değildir.

Uygulamalar : Kullandığınız uygulamaların da yükleme disklerini koruyunuz ve kopyalarını aliniz.

Sık Yedekleme : Mümkünse aninda yedekleme sistemi (RAID) ile her an her bilgiden birden fazla kopya tutunuz. Mümkün olmazsa, en azindan günde bir yedek aliniz. Bu sizi en kötü durumda bir günlük işi tekrarlamakla kurtulacak halde korur.

Virüs Taraması : Veri kaybi nedeni olarak virüs şüphesi varsa, mutlaka geri yükleme sirasinda sistem aktif hale getirilmeden güncel bir virüs tarama yazilimi ile tarayiniz.

Neler Yedeklenecek : En temel haliyle şu birimleri yedekleyiniz:

a. My Documents (Belgelerim)
b. Desktop (Masaüstü)
c. Address Book (Adres Defteri)
d. E-posta dosyaları
e. Sayısal İmzanız

Çalışma Dosyaları : Mümkünse çalişma dosyalarinizi taşinabilir bir ortamda (USB Bellek / CDRW / DVD-RW) bulundurun, üzerinde çaliştikça sabit diske yedekleyin ve sabit diskten çalişmayin. Bu size her gittiginiz yerde elinizde güncel çalişma dosyalarinizin olmasini, hem de her noktada bir yedeginiz olmasini saglar.