hosting / domain

bilgisayar dersleri

webdizayn

web tasarım

VBScript (Visual Basic Script)


VisualBasicScript, JavaScript gibi script diller, HTML’ ye ek olarak tasarlanmıştır. Bu diller ile programlar HTML içine yazılır ve Web sayfasının interaktif ve dinamik olmasına hizmet ederler. VBScript eklenmiş sayfalar bu dili destekleyen listeleyiciler (browserlar) tarafından görüntülenebilir. Mevcut listeleyiciler (browserlar) arasından sadece Internet Explorer VBScript desteğine sahiptir. HTML dökümanı içindeki scriptleri ayırıp (parse), işletmek (process) -bu dili destekleyen- listeleyicinin (browserın) sorumluluğundadır.

Bir VisualBasicScript’ I HTML içine yerleştirebilmemizi sağlayan bir HTML belirteci (tag) vardır: <SCRIPT> ….. </SCRIPT>

Bir VBScript’ I değişik yollarla HTML kodumuz içine yerleştirebiliriz. Örneğin, üzerinde Tıkla yazılı bir button’ I <FORM> ….. </FORM> belirteç çiftiyle oluşturmak ve VBScript kullanarak, oluşturduğumuz bu button’ a tıkladığımız zaman ekranda “Bu VisualBasicScript’ in basit bir örneğidir.” mesajının gelmesini sağlamak isteyelim. Böyle bir istek aşağıdaki yapı ile gerçekleştirebilir:

HTML>
<HEAD>
<TITLE> VBScript içeren sayfama hosgeldiniz. </TITLE>
</HEAD>
<BODY>
<P> Kullanılan VBScript, asagidaki dugmeye tikladiginizda, ekrana bir mesaj kutusunun gelmesini saglayacaktir.</P>
<FORM NAME="formornegi">
<INPUT TYPE="Button" NAME="Tiklakomutu" VALUE="Tikla">
<SCRIPT FOR=”Tiklakomutu” Event=”onClick” Language=”VBScript”>
MsgBox “Bu VBScript’ in basit bir ornegidir.”
</SCRIPT>
</FORM>
</BODY>
</HTML>

Yukarıdaki HTML kodunda, SCRIPT belirteciyle kullanılna FOR seçeneği, bu script’ in TiklaKomutu isimli dğme (button) için yazıldığını belirtir. Event seçeneği ise, bu scriptin button üzerine tıklayınca çalışacağını gösterir. Language ise, kullanılan script’ in bir VBScript olduğunu açıklamak içindir. Bu açıklama olmaksızın, listeleyici (browser) yazılan script’ in hangi script (JavaScript mi VBScript mi) olduğunu anlayamaz.

Yukarıda kullanılan yöntem okunabilirliği azalttığı için pek tavsiye edilmez. Onun yerine aşağıdaki gibi bir kod yazılsa daha iyi olur.

<HTML>
<HEAD>
<TITLE> VBScript iceren sayfama hosgeldiniz. </TITLE>
<SCRIPT LANGUAGE="VBScript">
<!--
Sub Tiklakomutu OnClick MsgBox "Bu VBSript’ in basit bir ornegidir."
End Sub
-->
</SCRIPT>
</HEAD>
<BODY>
<P> Kullanılan VBScript, asagidaki dugmeye tikladiginizda, ekrana bir mesaj kutusunun gelmesini saglayacaktir. </P>
<FORM NAME="formornegi”>
<INPUT TYPE="Button" NAME="TiklaKomutu" VALUE="Tikla”>
</FORM>
</BODY>
</HTML>

Yukarıdaki kodun <HEAD> ….. </HEAD> kısmı içine yazılan script, bir altprogramdır. Sub altprogramın başladığını, End Sub ise bittiğini gösterir. Sub’ tan sonra gelen TiklaKomutu OnClick, TiklaKomutu isimli button üzerine tıklandığında, bu alt programın çalışacağını belirtir. Bu tip procedure’ lara event-procedure denir.