hosting / domain

bilgisayar dersleri

webdizayn

web tasarım

Link Verme


Bu derste link yani köprü yapmayı öğreneceğiz. Link bir sayfayı başka bir sayfaya bağlamak demektir. Mesela aşşağıdan Ders 1 yazısına tıkladığınız zaman index.htm sayfasına gider işte buna link deniyor. Web sayfalarının uzantıları .htm veya .html olur. Boş bir sayfa açalım ve ilk deneme sayfamızı yapalım ve içine resimlerim yazın sonra onu anasayfa.html adıyla kaydedelim. Kaydetmek için dosya menüsünden kaydet yazısına basarak kaydedebilirsiniz. Þimdi düğmesine basarak yeni bir sayfa yapalım. Ve o sayfaya kendiniz hakkında yazı yazın. Resminizi eklemek isterseniz ekle menüsünden resim yazısına tıklayarak istediğiniz resmi ekleyebilirsiniz. Sonra bu sayfayı da resim.html adıyla kaydedin. Tekrar index.html dosyamızı açalım. Açmak için ikonuna tıklayın. Ve index.htm dosyasını açın. Resimler diye yazı yazmıştık onu seçin ve düğmesine tıklayın. Link vermek istediğimiz dosyayı yani resim.html dosyasını seçelim ve tamamı tıklayalım. Eğer istersek aynı şekilde bir siteye de link verebiliriz. Mesela Tiannowebtasarim.com buraya tıkladığınız zaman acemiler.net sayfası açılacak. Yalnız web tasarımında dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta var. Ana sayfamızın adı index.html olması gerekir. Ve sitemize koyduğumuz resimler aynı klasör içinde olması gerekir. FrontPage Püfleri

Sitenizi yayınlayınca nasıl gözükeceğine bakmak için sol alt köşeden ön izleme düğmesine basabilirsiniz.

Siteniz kaç saniyede açılacağını sağ alt köşedeki kumbara işaretinin yanına bakarak öğrenebilirsiniz.

Koyduğunuz resimler yazılar vs. başka ekran çözünürlüğü ile bakılınca kaymaması için yazılarınızı tablo içinde yazın ve genişliğini %100 yapın.

Biçim menüsünden Dinamik html efektleri sayesinde bir resmin site açılınca uçarak gelmesini veya yazının üzerine gelince renk değiştirmesini sağlayabilirsiniz.

Bir resmi istediğiniz yere koyamıyorsanız resim seçili iken biçim pozisyona tıklayın ve mutlaka basın.

Frontpage koyduğunuz linklerin altını mavi ile çizer. Bunu html kodlarından <body> kısmına a:text-decoration:none yazarak önleyebilirsiniz.