hosting / domain

bilgisayar dersleri

webdizayn

web tasarım

Şifre Koruması


Flash kullanarak bir çok özelliği bir kaç yoldan yapılabileceğini daha önceki derslerde öğrenmiştik. Mesela bir butonun üstüne fareyle geldiğimiz zaman movienin başka bir yerinde her hangi bir nesneyi ziyaretçilerimize göstermemizin bir çok yolu vardır. Bunlardan biri butonumuzun over framesine yerleştireceğimiz nesneyle diğeri ise tell target olayıyla. Daha değişik yollarda kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir mesele.

Bu haftada sayfa tasarımı yapanlar tarafından en çok ilgi çeken konulardan birini işleyeceğiz. Sayfamızda, Flashla yapacağımız bir movieyle ziyaretçilerimizden şifre isteyeceğiz. Şifreyi bilenler istedikleri sayfaları görecekler. Yukarıda da belirttiğim gibi şifre sorma olayını çok değişik şekillerde yapabiliriz. CGI kullanabiliriz, iki Text Field'deki değerleri karşılaştırıp yapabiliriz veya şifreyi direkt olarak yazabiliriz. Biz sizler için en kolay olanı anlatacağız yani üçüncü yolu.

Flash'ı açtıktan sonra ilk önce moviemizin boyutunu, arka plan rengini ayarlayalım. Şifre moviemiz için 300x200 pixel işimizi görür sanırım. Arka planıda siyah yapın. En azından bu örneğimiz için. Sonradan istediğiniz bir renk yapabilirsiniz. Movienin boyutunu ve arka plan rengini Modify/Movie(Ctrl+M) seçeneğinden ayarlayabileceğinizi de şöyle kısaca bir hatırlatalım.

Moviemizin boyutunu ve rengini ayarladıktan sonra Text Tool(T) aracı ile moviemizin sol üst tarafının biraz altına Username yazalım. Username yazısının hemen altına Password yazalım. Text Tool aracımız seçiliyken aktif hale gelen Text Field kutusunu tıklayalım ve Username yazısının hemen karşısına yüksekliği ve genişliği Username yazısı kadar olacak şekilde dikdörtgen bir alan çizelim. Aynı alanı Password yazısının karşısınada yerleştirelim. Böylece ziyaretçimiz Usernamesini hemen karşısındaki alana, Passwordünüde hemen karşısındaki boş alana yazabilecek. Şimdi kolaylık olması açısından Text Fieldlerimizin isimlerini değiştireceğiz. Bunun için Text Fielde farenin sağ tuşuyla tıklayıp Properties seçeneğini kullanmamız gerekiyor. İlk önce Username yazımızın karşısındaki Text Fielde sağ tuşla tıklayıp Properites seçeneğini seçelim. Açılan Text Filed Properties penceresinde Variable yazan kutucuğa küçük harflerle username yazalım.

Şimdide Password yazımızın karşısındaki Text Fieldimizede aynısını yapalım. Sadece Variable kutucuğuna password yazalım birde yazılan harflerin yıldız biçiminde gözükmesi için Password seçeneğinide işaretleyelim. Böylelikle Text Fieldlerimizle işimiz bitmiş oldu ve her ikisininde yeni isimleri oldu. Birinin ismi username diğerinin ismi password oldu. Şimdi sıra butonumuza geldi. Butonu kolay olsun diye normal yazıyla yapalım. Bunun için Text Tool(T) aracı ile (Text Field seçili değilken) Enter yazalım ve F8 tuşuyla bu yazıyı butona çevirelim. Butonumuza sağ tuşla tıklayıp Properties seçeneğini seçelim. Ordan Action kulakçığına geçelim ve artı işaretine basarak açılan menüden On MouseEvent seçeneğine tıklayalım. Böylelikle Action alanımıza On () ve End On diye iki yazı eklemiş olduk. On () yazısı seçili iken karşıdaki Event bölümünden Release kutucuğunu işaretleyelim. Artı işaretine tekrar basalım ve If seçeneğini seçelim. Condition bölümüne username eq "dinamit" and password eq "online" yazalım. Burdaki "xxxx" tırnak içinde yazılmış olan dinamit username, ikinci tırnakta yazan online ise passwordümüz. Buraları siz kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Artı kulakçığına tekrar tıklayın ve Go To seçeneğini seçin. Number bölümüne 2 yazın. If yazan seçeneği tekrar aktif hale getirin ve username eq "dinamit" and password eq "online" yazan yerin hemen altındaki Add Else/Else If Clause yazan düğmeye basın. Böylelikle Actions bölümüne Else diye bir yazı eklemiş olduk. Bu yazı seçiliyken artı işaretine tıklayın ve Go To seçeneğini seçip number bölümüne 3 yazın. Ok tuşuna basın. Düğmeyle işimiz bitti. Herşeyi doğru yaptıysanız Actions bölümündeki komutlar aşağıdaki resim gibi olmalıdır.

Geriye kalan işlerimizden biride moviemize 2 boş frame daha eklemek. Moviemize F7 tuşuyla 2 tane boş frame ekleyelim. Eğer username ve şifre doğruysa Flash, ziyaretçiyi 2. frameye götürecek eğer yanlışsa 3. frameye götürecek. 2. frame seçili iken Text Tool'la "Tebrikler Şifreniz Doğru" diye bir yazı yazın. 3. Frameyi seçili hale getirin ve "Şifreniz Yanlış Tekrar Denemek İçin Buraya Tıklayın" yazın. En son olarakta bütün framelere Stop değerini girin. Böylelikle moviemiz her seferinde bir frame ilerleyecektir. 3. Framedeki Buraya yazısınıda butona çevirin ve Actions bölümünden Go To yu seçerek Number bölümüne 1 yazın.

Kısaca özetlemek gerekirse; 3 tane framemiz var ve 1. framemizde 2 tane text fieldimiz var. Birinin ismi username diğerinin ismi password. Yaptığımız butonada eğer username bölümünde dinamit, password bölümünde de online yazıyorsa 2. frameye git eğer başka birşey yazıyorsa 3. frameye git demekten başka bir şey değildi. Burda illaki frameye gidilecek diye bir hususta yok. 2.frame yerine Get URL komutunu kullanarak ziyaretçiyi html sayfasınada yönlendirebiliriz. Kısaca herşey Hayal Gücünüze bağlı. Ctrl+Enter ile yaptığımız animasyonu görebilirsiniz.