hosting / domain

bilgisayar dersleri

webdizayn

web tasarım

Web Sayfasında Tablo Kullanımı


Web sayfanıza yeni bir tablo eklemek için yapmanız gereken objects (nesneler) panelinden insert table butonuna birkez tıklamak... Bu işlemden sonra karşımıza ekleyeceğimiz tablonun özelliklerini belirtmemiz gereken aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Bu pencerede tablomuzun satır ve sütun sayısı gibi bilgileri girdikten sonra ok tuşuna basalım. Tablomuz sayfamıza eklenecektir. Şimdi sıra eklediğimiz tablonun özelliklerini değiştirmeye daha doğrusu geliştirmeye geldi. Tablomuzun özelliklerini değiştirmeden önce sayfaya niçin tablo ekleriz konusuna gelelim.

Bir web sayfasında tablo iki amaç için kullanılır;

1- Word ve Excel de ne amaçla kullanıyorsanız onun için. Yani sayfamızda tablo şeklinde gösterdiğimizde daha kolay anlaşılacak olan bir veri var ise bunu tablo kullanarak gösteririz. Sanırım buna benzer tabloları word te de kullanmışsınızdır.eğer bu tür hiç tablo görmediyseniz kendinizi fazla yormayın ve vakit erken iken siz bu web tasarımı işinden vazgeçin:-))

2- Tabloların ikinci kullanılış amacı ise web sayfalarının dizaynını kolaylaştırmak ve tabloyu bir dizayn aracı olarak kullanmaktır. Mesela bir web sayfasında resimleri ve yazıları aynı anda yan yana kullanmak istiyorsunuz bu gibi durumlarda tablolar en büyük yardımcılardır. Ama burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu tabloların border’larının (çerçeve) sıfır olmasıdır.

Şimdi de sıra tablomuzun üzerinde değişiklik yapmaya geldi(mesela satır sayısını değiştirmek hücrelerin genişliklerini değişitirmek hücrelerin arka plan renkleri ile oynamak vb) değişiklik yapmak için önce tabloyu seçmeniz lazım. Tabloyu seçmek için tablonun sol üst köşesine gelin ve fare dört taraflı ok işareti şeklinde iken tıklayın. Bu penceredeki her değeri teker teker değiştirin ve tablonuzdaki değişiklikleri gözlemleyin. Burada tablonuz ile ilgili yapamayacağınız değişiklik yoktur. Bütün bu işlemlerden sonra sayfanızı kaydedip internet tarayıcınızdan görebilrisiniz.

Not

1- Tablonuzun özelliklerini aynı word te olduğu gibi AutoFormat özelliğini kullanarak değiştirebilirsiniz. Bunun için tabloyu seçin ve Commands menüsünden Format seçeneğini tıklayın ve buradan beğendiğiniz bir sitili seçin.

2- Tablonuzun yada herhangi bir hücrenin arkaplanına resim ekleyecekseniz önce sayfanızın kaydedilmiş olması gerektiğini unutmayınız.