hosting / domain

bilgisayar dersleri

webdizayn

web tasarım

Modem


Modemler bilgisayarlar arası iletişimi sağlayan donanım elemanlarıdır. Modem digital sinyalleri analog sinyallere, analog sinyalleri de digital sinyallere çeviren aygıtlardır. Modemler telefon hattı üzerinde 300-3000 Hz arasında analog ses dalgaları iletir. Modem bağlantısı seri portlar vasıtası ile sağlanır. Modemlerdeki faks özelliği sayesinde dökümanları, resim ve grafikleri fakslayabilir; bize fakslanan bu tür bilgileri bilgisayarımıza alabilir ve yazıcıdan çıktı alabiliriz. İki tip modem vardır:Dahili modem ve harici modem.

Harici modemdeki ışıklı göstergelerin anlamları:

TD : Verinin bilgisayara, modemlerle telefon hattı ya da öz kablolu bağlantılar ile diğer modeme göndereceğini belirler.
RD : Diğer modemden verinin geldiğini bildirir.
DCD : Sistemin ve karşıdaki modemin iletişime hazır olduğunu belirtir.
RS : Bilgisayarın modemi kontrol ettiğini gösterir.

RU : Telefonun çaldığını gösterir.

TM : Modem test modunda.

CS : Hattın temiz olduğunu belirtir.

Modemin kurulumu :

1)Denetim masasından “modem” tıklanır.
2)”Yeni modem yükle” dialog kutusundan “modemimi algılama;onu listeden seçeceğim” kutucuğu tıklanır ve “ileri” ye basılır.
3)Ekrana gelen dialog kutusundan marka ve model seçilir ve Windows’un sürücüleri yüklenir. Eğer modemin kendi sürücü dosyaları varsa bu pencereden “disketi var” seçeneği seçilir. Yükleme işlemi bittikten sonra bilgisayar yeniden başlatılır.