hosting / domain

bilgisayar dersleri

webdizayn

web tasarım

Microsoft Windows Sistem Araçları


Windows 98/Me’de çok sayıda sistem aracı sizi bekliyor. Bu araçlar şunların bir kısmı tipik kuruluşta yüklenir. Diğer bir kısmı daha sonra aşağıda açıklandığı gibi Control Panel’den eklenebilir.

Sistem Araçları :
-Disk Cleanup
-Disk Defragmenter
-Maintenance Wizard
-ScanDisk
-Scheduled Task
-System Information
-System Restore

Sistem araçlarının çoğu bir .exe programdır. Bu nedenle çoğu Start, Run komutuyla da çalıştırılabilir. Bunun yanı sıra birçok sistem aracı da ana sistem tanılayıcı programı olan MsInfo (System Information) programı içinden başlatılır.

Sistem araçlarına erişmek için Start’ı tıklayın. Ardından Programs’ı, Accessories’i ve System Tools’u işaret edin ve istediğiniz bir sistem aracına tıklayın.

Birleştirme (Defragmenting) İşlemi : Uzun bir süredir kullanılan sabit disk üzerinde çok sayıda dosya yazılmıştır. Zaman içinde tekrar okunan ve yazılan dosyaların disk yüzeyine dağılma riskleri vardır. Bu dağılma (fragmentation) zaman içinde sabit diskin okuma/yazma performansını kötü yönde etkiler. Disk Defragmenter (Defrag.exe) programı disk üzerindeki mevcut dosyaları ve kullanılmayan alanları yeniden düzenleyerek sabit diskin etkin bir biçimde kullanılmasını ve dolayısıyla okuma/yazma hızının artırılmasını sağlayarak sistemin hızını artırır.

Sabit Diskin Kontrolü : Uygulamalar çalışırken herhangi bir nedenle elektrik kesilmesi sabit disk üzerinde hatalara neden olur. Bu hataların düzeltilmesi için ScanDisk programı kullanılır. Aslında yukarıda bahsedildiği gibi kötü bir sistem kapanışının ardından bilgisayar yeniden açıldığında Windows Me’de ScanDisk işlemini otomatik olarak yapar.

Kullanılmayan Dosyaları Temizlemek : Windows Me, belli bir süre kullanımın ardından disk üzerinde gereksiz duran dosyaların silinmesini sağlar. Disk Cleanup Manager’in görevi birtakım geçici dosyaları ve Recycle Bin’de duran dosyaları silmek ve sabit disk üzerinde boş yer sağlamaktır.

Windows Update : Windows Update, aygıt sürücülerini ve sistem programlarını kontrol eden bir Update sihirbazına sahiptir. Bu sihirbaz sistem dosyalarını Web üzerindeki program dosyaları ile karşılaştırır. Ardından varsa yenilikleri önerir ve yükleyerek bilgisayardaki Windows Me dosyalarını güncel biçimde bulunmasını sağlar. Sistem Hakkında Bilgi Almak Donanımın özel ayarları, sürücüler, bellekteki yazılımlar hakkında teknik olarak ayrıntılı bilgi sağlamak amacıyla Windows 98’de sistem araçları vardır. Bunlardan bir tanesi System Information’dır. System Information programı bilgisayarınızın birimleri hakkında bilgi verir.